18 квітня країни ООН відзначають Міжнародний день пам’яток і визначних місць. В Україні цей день має назву – День пам’яток історії та культури.
Наразі в Україні є сім міжнародно визнаних пам’яток, тобто тих, що входять до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Ось їх перелік.
Також українським урядом підготовлено ще 17 номінаційних досьє на включення до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Серед кандидатів – дендрологічний парк «Софіївка», що в м. Умань.
Крім того, варто згадати, що місто Умань входить до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабміну від 26.07.2001 р. № 878, як місто, яке зберегло повністю або частково свій історичний ареал з об’єктами культурної спадщини і пов’язані з ними розпланування та форму забудови, типові для певних культур або періодів розвитку.
В Умані нараховується близько 150 пам’яток архітектури, що становить 20% всієї архітектурної спадщини Черкаської області. Серед них 3 пам’ятки архітектури національного значення: дендропарк «Софіївка» з комплексом споруд, костел Успіння Богородиці, торгові ряди; 32 пам’ятки архітектури місцевого значення та 115 щойно виявлених пам’яток.
Переважна більшість пам’яток розташована в історичній частині Умані в межах Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань», який охоплює 82 га території міста.
Пропонуємо переглянути деякі з них і вкотре переконатися, наскільки багатим є архітектурне надбання Умані.
Чоловіча гімназія (зараз тут – Агротехнічний коледж), вул. Незалежності, 21
Василіанський монастир (ДІАЗ “Стара Умань”), вул. Небесної сотні, 31
Земська управа (міський відділ поліції), вул. Незалежності, 35
Жіноча гімназія (міська гімназія), вул. А.Кизила, 5
Особняк кін. ХІХ ст. (дитяча поліклініка), вул. Шевченка, 2
Залізничний вокзал, пл. Гагаріна, 1
Костел Успіння Богородиці (художній музей), вул. А.Кизила, 2
Приватна лікарня (Уманський краєзнавчий музей), вул. Незалежності, 31
Головне училище землеробства і садівництва (Уманський НУС), вул. Інститутська, 1
Міська управа (УДПУ ім. Павла Тичини), вул. Садова, 2
Фото: проект “ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину”