Історія

Головна Стрелка вправо Історія

Місто Умань – одне із стародавніх історичних міст України.


Як свідчать археологічні розкопки, в межах міста є залишки поселень пізнього палеоліту, трипільської, білогрудівської та черняхівської культур, періоду Київської Русі, скіфські кургани.

У ХІІІ ст. уманські землі були завойовані монголо-татарами, в ХІV ст. перейшли під зверхність Великого князівства Литовського, наприкінці ХVІ ст. зазнали польської колонізації.

У 1609 р. за ухвалою польського сейму «Гуманська пустка» була подарована у повне володіння брацлавському старості Валенті Олександру Калиновському. За однією із версій, назва міста походить від назви річки Уми (нині Уманка).

У 1663 р. Умані було надано магдебурзьке право.

Перша писемна згадка про м.Умань знаходиться у судовому документі 1616 р. На той час Умань – чималий ремісничий, торговельний та адміністративний центр, форпост у боротьбі з татарською агресією.

Під час національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст. під керівництвом Богдана Хмельницького місто стало адміністративним центром Уманського козацького полку, одного з найбільших полків в Україні. Уманські козаки вписали чимало славних сторінок в історію визвольної боротьби українського народу.

У 1670-1674 рр. Умань – резиденція гетьмана Михайла Ханенка, тобто тимчасова столиця Правобережної України. У 1768 р. Умань була центром могутнього народного повстання – Коліївщина, яке очолили Максим Залізняк та Іван Гонта.

Унаслідок другого поділу Польщі (1793 р.) Умань стає повітовим містом Київської губернії. У 1796 р. за ініціативи Станіслава Потоцького розпочалося будівництво ландшафтного парку «Софіївка». Сьогодні це визначна пам’ятка садово-паркового мистецтва НАН України.

У ХІХ – на початку ХХ ст. місто розвивалось як промисловий центр великого сільськогосподарського району. Важким випробуванням для уманчан були роки Другої світової війни. Окупанти знищили в Умані 25 тисяч громадян, закатували в концтаборі «Уманська яма» тисячі військовополонених.

Доля Умані пов’язана з брацлавським хасидизмом. Сюди щорічно приїздять тисячі паломників з понад 20 країн світу, щоб помолитись на могилі свого духовного провідника цадика Нахмана.

Умань багата на історико-культурну спадщину. Три пам’ятки міста відносяться до пам’яток національного значення: Національний дендрологічний парк «Софіївка» (1896 р.), Торгові ряди (1780 р.) архітектора Тепінгера, костьол Успіння Богородиці (1826 р.); 34 – до пам’яток місцевого значення.

Нині Умань – місто обласного підпорядкування з розвиненими промисловими, науково-освітніми, соціально-культурними, адміністративними та туристичними функціями.

Умань на мапі України

loading map - please wait...

Умань: 48.748380, 30.221840