Перша в Україні вулиця Шевченка з’явилась в Умані

Головна Стрелка вправо Новини Стрелка вправо Перша в Україні вулиця Шевченка з’явилась в Умані
Проект «Мамай мандрує» в Умані
03.02.2020
Два життя в одному місті. До 124-ї річниці від дня народження Надії Суровцової
18.03.2020

Днями світова спільнота відзначала 206-ту річницю дня народження Тараса Шевченка. Безпосереднє відношення до Великого Кобзаря має й Умань.

Відомо, що в місті Умань український поет і художник Тарас Шевченко бував двічі. Вперше в дитинстві з батьком, коли возили на уманський ярмарок сіль із чумацьких промислів.
Вдруге Тарас Григорович відвідав легендарне місто у свій приїзд в Україну у 1845 році. Тоді й милувався чарівними краєвидами дендропарку «Софіївка». Свідчення про це залишив на сторінках повісті «Княгиня», написаної російською, де порівнює уманський диво-сад з шедеврами садово-паркового мистецтва імператорського двору: «Видал я на своем веку таки порядочные сады, как, например, уманский и петергофский».
Побачив поет і будівлю Василіанського монастиря, де розгорталися драматичні події Коліївщини, описані в поемі «Гайдамаки», і старовинну міську ратушу, і побудований Потоцькими костел, де нині облаштовано картинну галерею.
Після відвідування Умані Тарас Шевченко написав поему «Холодний Яр», де також згадується це місто. До речі, перший пам’ятник поету в Умані був встановлений в «Софіївці» — на Бельведері, над Нижнім озером.
Ім’я Кобзаря носить Уманський гуманітарно-педагогічний коледж.
Вулиця Тараса Шевченка в Умані існує вже 104 роки. За дослідженнями відомого історика-краєзнавця Миколи Комарницького, міська дума довго добивалася дозволу увічнити пам’ять великого поета в назві вулиці ще до 1914 року, до столітнього ювілею. Проте лише в 1916-му вдалося досягти мети: вулицю Стару перейменували на вулицю Шевченка, і це була перша в Україні вулиця його імені.

Нинішній пам’ятник Т. Г. Шевченку в Умані (встановлений у 1981 році) здіймається на косогорі над плесом Осташівського ставу. Авторами монументу стали народний художник України О.П. Скобліков та архітектор, народний художник України і заслужений діяч мистецтв А.Ф. Ігнащенко.

  

Матеріал підготувала Ірина Мінова
Фото: Сторінка “Рідна Умань”

Коментарі

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *