Уманський краєзнавчий музей один із найстаріших музеїв в Україні. Офіційне відкриття музею, який тоді називався «Історичний музей Уманщини», відбулося в листопаді 1917 року в приміщенні І Української гімназії – імені Б.Грінченка. Засновником і першим директором музею був відомий український археолог та мистецтвознавець Петро Курінний.
У 1923 році музей отримав статус державного, назву «Окружний соціально-історичний музей Уманщини» і нове приміщення, в якому знаходиться і зараз – будівля пам’ятки архітектури початку XX ст., колишня приватна лікарня терапевта Матильди Піотровської. У 1931 році музей перейменовано в Уманський районний краєзнавчий музей.
Уманський музей за історичною та художньою цінністю фондового зібрання і науковим потенціалом його працівників мав досить високий статус в Україні. У його фондах була колекція безцінних творів визначних майстрів XVI-XVIII ст., серед них оригінальні офорти Рембрандта, літографія 1509 р., картини класиків XVIII-XIX ст. Значна колекція коштовного декоративного і побутового посуду західноєвропейської і китайської порцеляни, скульптура, гобелени, меблі. Багате нумізматичне зібрання включало колекцію печаток і перснів. Бібліотека нараховувала 4240 книг та понад 1000 стародруків.
Таким чином в роки Другої світової війни музей було розграбовано. Гітлерівські окупанти вивезли найцінніші колекції: картини іспанських, голландських, польських художників, археологічну, нумізматичну колекції, меблі ХVI-XVII ст., стародруки. 30 березня 1944 року експозиційні зали було знову відкрито для огляду.
Уманський краєзнавчий музей сьогодні – це науково-освітня установа. Основні напрямки його діяльності полягають у збиранні, науковому вивченні і всебічному освітньо-виховному використанні музейних предметів.
Фондова збірка музею нараховує більш як 50 тисяч експонатів. Серед них: унікальна археологічна та нумізматична колекції, предмети декоративно-ужиткового мистецтва, художні, документальні, графічні та фотодокументи, воєнно-історичні, історико-побутові предмети.
Експозиція Уманського краєзнавчого музею широко висвітлює історію Уманщини з найдавніших часів до сьогодення та природу рідного краю.
До складу Уманського краєзнавчого музею також входять Художній музей (вул. А. Кизила, 2) та музей-квартира Н.В. Суровцової (вул. Воїнів-інтернаціоналістів, 8а).
Вартість послуг на 2024 рік
Вартість вхідного квитка:
Вартість путівок для проведення екскурсійного обслуговування населення :
Тривалість проведення оглядової (тематичної) екскурсії – одну академічну годину (45 хвилин).
Якщо тривалість екскурсії більше за одну академічну годину екскурсійного обслуговування вартість послуги здійснюється в подвійній оплаті.
Фотозйомка (заборонено використовувати спалах), в тому числі й мобільним телефоном, здійснюється з дозволу та за попередньою оплатою.
Професійна фото- та відеозйомка – з дозволу адміністрації та на платній основі згідно із затвердженими тарифами.
Адреса: вул. Незалежності, 31
Телефон: (04744) 3-75-11
Прийом відвідувачів: з 8:30 до 16:30 (п’ятниця – до 15:30)
Вихідні: субота, неділя
Сайт: Уманський краєзнавчий музей (ukmuseum.com.ua)